Nu ser Mariehus och Hyresgästföreningen över hyrorna i Mariestad. Resultatet kommer att bli mer rättvisa och aktuella hyror.Läs mer här!
Det här vill vi uppnå
Hyrorna ska bli mer rättvisa. Lägenheter med liknande förutsättningar ska ha lika hyra. Dessutom kommer hyrorna att baseras på aktuella fakta. För att avgöra vad som är rättvist kommer hyresgästernas uppfattning att få avgöra. Alla hyresgäster hos Mariehus får tillfälle att svara på en enkät.Därför gör vi översynen
Över tiden ändras förutsättningarna för att sätta en rättvis hyra; trafik, service, underhåll, önskemål och behov. Därför är det viktigt att ibland göra en översyn för att de boende ska uppleva hyrorna som rättvisa.I Sverige har vi ett unikt system för hyressättning
Det svenska hyressättningssystemt är unikt och ger en spärr mot oskäliga hyror. Vi tycker att det fungerar bra. I förhandlingar mellan fastighetsägare och Hyresgästföreningen sätts hyrorna till en skälig nivå. För att bedöma vad som är rimligt tittar man bland annat på standard och underhållsbehov. Man kan också väga in saker som trivsel, trygghetskänsla och fastighetsskötsel. Men då måste man fråga hyresgästerna vad de tycker.Så här går arbetet till
InformationsmötenMariehus har under februari månad haft informationsmöten där man bjudit in alla hyresgäster. Man har berättat om vad vi ska göra och hur vi kommer att arbeta.Enkäter
Alla Mariehus hyresgäster kommer att få svara på ett frågeformulär. Undersökningen utförs av ScandInfo som är ett fristående företag. Frågorna handlar om vad hyresgästerna värderar i sitt boende. Svaren i enkäterna är helt anonyma.
Faktainsamlig
Samtidigt sammanställer Mariehus och Hyresgästföreingen föakta över varje lägenhet. Det gäller både utrustning och läge. Det kan innebära att vi måste besiktiga vissa lägenheter.
Värdering
Under hösten 2010 gör vi en värdering av lägenheterna utifrån alla fakta samt resultatet av enkäterna.
Informationsmöten
Under hösten 2010 kommer vi återigen att bjuda in de boende till informationsmöten. då har vi en klar bild över resultatet och då finns det ett hyresförslag för varje lägenhet. På boendemötet kan man lyfta fram sina frågor och diskutera med arbetsgruppen.
Hyresförhandling
I slutet at 2010 kommer Mariehus och Hyresgästföreingen att förhandla hyrorna för 2011. då finns de nya förslagen med som ett underlag.
Resultat av översynen
En del lägenheter får höjd hyra och andra får sänkt. Erfarenheter från andra kommuner visar att förändringarna håller sig på rimliga nivåer. Eventuellt större bekopp trappas in över längre tid.